کاربرد مواد شیمیایی در نگهداری آب استخر

کاربرد مواد شیمیایی در نگهداری آب استخر

مشخصات

  • آخرین بروزرسانی : 02 شهریور 1398 - 10:39

 کاربرد مواد شیمیایی در نگهداری آب استخر

 

 

موارد مهم در نگهداری استخر سونا و جکوزی به شرح ذیل می باشد.

 

بعد از آب گیری استخر چند مورد از جمله دمای آب و نیز مواد شیمیایی آب مورد اهمیت می باشد . در استخر های عمومی ایران معمولا دمای آب استخر را بر روی ۲۹ درجه تا ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم می نمایند.

مواد شیمیایی که به آب استخر اضافه می کنند به ترتیب کلر ، سولفات آلومینیوم ( زاج ) و سولفات مس ( کات کبود )

می باشند.

بعد از آب گیری استخر کلیه پمپ های تصفیه استخر و پمپ گرمایشی آن را در حالت روشن قرار داده و اجازه می دهیم به مدت ۲۴ ساعت آب استخر از فیلتر ها عبور کند در طول این زمان اگر طراحی به صورت اصولی صورت گرفته باشد باید کل آب استخر ۴ بار از سطح فیلتر عبور کند و مواد اضافه خود و کدری ها را بر سطح سیلیس های فیلتر بگذارد. بعد از روشن کردن پمپ ها سیستم را چک می کنیم به این گونه که از هواگیری فیلتر تصفیه و مبدل های گرمایشی اطمینان حاصل کرده که آب استخر جریان کامل را داشته باشد و می تواند بعد از روشن نمودن پمپ ها به سطح استخر رفته و جریان آب را از پاشش نازل های استخر مشاهده نمود.

 

بعد از روشن نمودن پمپ ها نوبت به تزریق کلر به آب استخر می رسد :

 

اگر از کلر پودری استفاده می کنیم باید کلر را در یک بشکه با آب حل کرده و اجازه دهیم تا لرد کلر در کف بشکه ته نشین شود. این کار برای کلر های با پایه کلسیم در کلر است، تا بجای ایجاد شفافیت در آب، باعث ایجاد کدری و اصطلاحا دوغی شدن آب نشود.

بعد از ته نشین شدن کلر یک مایع تقریبا شفاف مایل به زرد به دست می آید . حال می توان این کلر را به آب استخر اضافه کرد. روش درست تزریق کلر به آب استخر توسط پمپ های کلر زن و دوزینگ پمپ ها صورت می گیرد. پمپ کلر زن را روشن میکنیم و اجازه میدهیم کلر به آب استخر اضافه شود و بعد به وسیله ی تستر مقدار کلر را اندازه گیری می کنیم . در زمان راه اندازی بهتر است مقدار کلر داخل آب را از حد مجاز به مدت ۱ روز بالا تر نگهداریم (۴PPM) این کار باعث از بین رفتن باکتری های داخل آب می شود ولی باید این نکته را توجه کنیم که در زمان استفاده شنا گران مقدار کلر محلول در آب نباید از PPM2 تجاوز کند زیرا باعث ایجاد حساسیت های پوستی برای شناگران می شود.

بعد از ۲۴ ساعت تست کلر را انجام داده و کلر آب را اندازه گیری می کنیم و دمای آب استخر را اندازه گیری کرده اگر به حد مناسب رسیده بودند می توانند شنا گران از استخر استفاده کنند.

دلیل تزریق کات کبود ( سولفات مس) :

 

زمانی که احساس کنیم دیواره استخر دارد به خود حالت جلبک زدگی می گیرد و در قسمت بند های کاشی ها سبزی مشاهده شود زمان آن است که به آب استخر مقداری کات کبود تزریق گردد تا جلبک داخل آب کشته شده و از بین برود در مواردی دیگر برای زیبا نشان دادن آب استخر آن را به آب تزریق می نمایند این امر باعث می شود که آب استخر آبی رنگ شده و زیبا شود. روش تزریق کات کبود هم دقیقا مشابه تزریق زاج به آب استخر می باشد.

در تزریق مواد شیمیایی به آب استخر باید به این نکته توجه کرد که مواد مختلف را باید با فواصل زمانی به آب تزریق نمود مخصوصا به این نکته باید توجه نمود که هیچ گاه کلر را هم زمان با کات کبود نباید تزریق نمود به دلیل این که این دو ماده به صورت شدید با هم واکنش داده و آب استخر را به شدت کدر می کند و این کدری به صورتی است که به سمت رنگ لجنی تغییر رنگ داده و مدت زمان زیادی طول می کشد که آب استخر به حالت اولیه خود باز گردد. یکی دیگر از نکات در زمان تزریق کات کبود این است که آب استخر نباید کدر باشد زیرا در این حالت باعث کدر تر شدن آب میشود و به جای آنکه آب زیباتر و بهتر شود تاثیر منفی می گذارد.

 

دلیل تزریق زاج (سولفات آلومینیوم ) به آب استخر و چگونگی روش تزریق آن به آب:

در صورت بالا بودن مقدار کدری در داخل آب استخر یا جکوزی برای بالا بردن راندمان کاری فیلتر های تصفیه می توان بعد از بکواش فیلتر ها محلولی از آب و سولفات آلومینیوم را در داخل ظرفی قرار داده تا مواد معلق آن ته نشین گردد.بعد از آن می توان این ماده را به آب استخر از طریق مکش حاصل در پمپ ها به سیستم به صورت منظم اضافه نمود . اگر محلی یا پمپ تزریقی برای این کار نداشتید در قسمت کلکتور های مکش یا استرینر پمپ های تصفیه معمولا یک گیج یا در پوش وجود دارد .آن قسمت که در خط مکش پمپ های تصفیه می باشد را باز کرده و یک شیر هم سایز آن را به همراه شلنگ می بندید. در زمانی که پمپ روشن باشد شیر را باز کنید یک حالت ساکشن ایجاد می شود به وسیله این ساکشن شما می توانید زاج حل شده داخل بشکه را به آب استخر تزریق کنید. این امر به صورت درست صورت میگیرد و زاج تزریق شده به آب استخر در اولین مسیر بر روی سیلیس های فیلتر می نشیند و یک حالت گس و چسبندگی بر سطح فیلتر ایجاد می کند . این حالت گس باعث جذب مواد معلق داخل آب استخر شده و قدرت فیلتر را بیشتر می نماید.

این امر علاوه بر بالا بردن قدرت فیلتر باعث ایجاد چسبندگی مواد معلق داخل آب شده و به دلیل چسبندگی مواد سنگین تر شده در کف استخر ته نشین می شوند. که می توان آن ها را توسط جاروی استخر بیرون کشید و استخر را از کدری های موجود پاک نمود.

* بهترین زمان استفاده از مواد شیمیایی شب هنگام است.
* بهتر است کات کبود و سولفات آلومینیوم دو ساعت پس از کلر به آب اضافه شود.
* شش ساعت پس از افزودن مواد شیمیایی از استخر استفاده نشود.
* سولفات آلومینیوم و کات کبود را با هم به آب اضافه نکنید.بهترین زمان افزودن سولفات آلومینیوم یک هفته پس از کات کبود میباشد.
* حتما در بازه های زمانی 5 روزه میزان کلر و PH آب را را با کیت تست کلر PH بسنجید.

هر مترمکعب: کلر 5 گرم – کات کبود 2 گرم – سولفات آلومینیوم 40 گرم


پشتیبانی