روشهای نگهداری آب استخر

روشهای نگهداری آب استخر

مشخصات

  • آخرین بروزرسانی : 30 مرداد 1397 - 18:24

  نگهداری استخر، جکوزی و سونا از مهمترین فعالیت هایی هستند که متأسفانه در بسیاری از مواقع توسط مالکان و افراد متصدی آنها، مورد غفلت واقع شده و می تواند باعث به وجود آمدن خطرات و هزینه های سنگینی در آینده برای آنها شود. داشتن یک استخر تمیز و وجود آبی پاکیزه و با تعادل شیمیایی مناسب، ضامن سلامتی و داشتن یک تجربه خوب شنا برای کسانی است که به قصد تفریح و یا ورزش، از این امکانات استفاده می کنند.

علیرغم اینکه نگهداری استخر گاهی ساده بنظر می رسد، اما انجام بازرسی ها و کنترل های دوره ای مربوطه، بصورت علمی و سیستماتیک، نیازمند تخصص و تجربه کافی در این زمینه است. متأسفانه گاهی به دلیل تلاش افراد برای کاهش هزینه، بحث نگهداری و نظارت روی استخرها مورد ساده انگاری واقع شده و بجای سپردن به یک مسئول متخصص، در دست افراد بدون تجربه و آگاهی لازم قرار می گیرد.

عدم کنترل مناسب کیفیت بهداشتی و شیمیایی آب استخر، می تواند باعث بروز بیماری ها و ناراحتی های پوستی و امثال آن برای شناگران شود. ضمن اینکه، صدمه دیدگی هر کدام از دستگاه های استفاده شده در تأسیسات استخر به دلیل عدم کنترل پیشگیرانه مناسب، ممکن است هزینه های قابل توجهی را برای صاحبان استخر به بار آورد.

روش درست و علمی نگهداری استخر و تجهیزات آن، تنها به جمع کردن آشغال ها از سطح استخر و چک کردن عملکرد دستگاه ها بر نمی گردد. در بازرسی و نگهداری استخر و تأسیسات آن در بازه های زمانی مختلف، می بایست پارامترهای مختلفی مورد بازرسی و کنترل قرار گیرند که چند مورد آن عبارتند از:

- بازرسی تمیزی و عدم صدمه دیدگی سطوح داخلی و خارجی استخر  

- کنترل وضعیت های مجراهای ورودی و خروجی آب استخر

- کنترل تجهیزات فلزی استفاده شده در استخر

-  کنترل وضعیت سیستم لوله کشی و تعمیر نشت های احتمالی

-  بازرسی ‏ ‏پمپ ها و تخلیه صافی مربوط به آنها

-  بازرسی ‏ فیلترها و شستشوی معکوس (Backwash) آنها

-  بازرسی ‏ سیستم گرمایش استخر، جکوزی و سونا

-  کنترل و بازرسی سیستم تهویه مطبوع

-  بازرسی تمیزی و موارد امنیتی لازم در محوطه استخر

-  جاروي استخر و زدودن آلودگي ها از روي کف و ديواره استخر

-  اندازه گیری و کنترل شاخص های کیفی آب استخر و جکوزی از جمله:

  • میزان ماده ضدعفونی کننده در آب (از جمله کلر)
  • میزان PH آب
  • میزان قلیائیت کل آب
  • میزان سختی آب
  • میزان ذرات جامد محلول در آب (TDS)
  • دمای آب

و در صورت لزوم افزودن مواد شيميايي مورد نياز

البته موارد فوق، تنها نمونه هایی از پارامترهایی هستند که می بایست در بازرسی، کنترل و نگهداری استخر مورد توجه قرار گیرند. در بهترین حالت، می بایست هر استخر با توجه ویژگی های خود، دارای پارامترهای کنترلی مخصوص به خود باشد.

 بازرگانی سلامتی، مفتخر است تا ضمن برخورداری از کادر مجرب و متخصص در این حوزه، خدمات نگهداری استخر، جکوزی و سونا را برای انواع مختلف استخرهای خصوصی و عمومی برای صاحبان و افراد متصدی این مجموعه ها انجام دهند.

گروه تاسیساتی سلامتی، ضمن بازدید و بازرسی دوره ای منظم و تکمیل چک لیست های مربوطه، این اطمینان خاطر را برای مشتریان محترم بوجود می آوردند که می توانند از استخر و سایر امکانات مربوط به آن، حداکثر استفاده و لذت را برده و هیچ گونه نگرانی در خصوص سلامتی و یا عملکرد دستگاه های خود نداشته باشند.

 


پشتیبانی